Itālijā ir divpalātu parlaments ar 321 senatoru augšpalātā vai Senātā, no kuriem 315 ir ievēlēti un seši “senatori uz mūžu” – bijušie prezidenti un personas, kuras prezidents ieceļ par īpašiem nopelniem. Deputātu palātā jeb Deputātu palātā ir 630 ievēlēti locekļi.
Jautājums par parlamenta samazināšanu skartu tieši vēlētājus – 315 senatorus un 630 deputātus, kuru skaitu tiek ierosināts samazināt līdz attiecīgi 200 senatoriem un 400 deputātiem. Tādējādi, ja tiks atbalstīts plebiscīta priekšlikums, nākotnē Itālijas parlamentā būs 606 cilvēki – 600 ievēlētas amatpersonas un seši senatori uz mūžu.
Referendums tiek uzskatīts arī par pierādījumu valdību veidojošās “pretinstitūcijas” kustībai valdošajā koalīcijā, un nepieciešamība samazināt parlamentāriešu skaitu jau sen ir pasludināta par vienu no vissvarīgākajiem uzdevumiem Itālijas politikā. . Pārmaiņu atbalstītāji uzskata, ka izmaiņas samazinās tā saukto sarkano līniju politiku un samazinās parlamenta izmaksas, taču kritiķi norāda, ka tas tikai vājinās demokrātiju: parlamenta komitejas būs lēnākas un mazāk pārstāvētas, un samazināsies izmaksas valsts līmenī būs nenozīmīgas.
Līdzīgas debates jau kādu laiku notiek Francijā, kuras divpalātu parlaments ar 925 vietām pēc Itālijas parlamenta samazināšanas kļūs par lielāko Eiropas Savienībā. Salīdzinājumam – pasaulē ir tikai viens demokrātiski ievēlēts parlaments, kas apsteidz Itāliju un Franciju pēc lieluma: Lielbritānija, bet Eiropas Parlaments, kas pārstāv 27 ES dalībvalstis , pašlaik ir 705 deputāti. Nvidia: RTX 3080, available
Leave a Reply